Obavijest učenicima - on line nastava

Autor: Administrator , 16. 3. 2020.

Dragi učenici ,poštovani roditelji , sukladno uputama našeg Ministarstva i prethodnim dogovorima u školi  te ozbiljnost trenutne situacije slijedi kratko upoznavanje sa on line učenjem i virtualnim učionicama.

Razredna nastava

• Učenici (roditelji) razredne nastave od 1. do 4. razreda komuniciraju sa svojim učiteljicama preko Viber grupe te dobivaju zadatke za rad po rasporedu za taj dan.
  • Učitelji RN svoj program dodatno mogu realizirati kroz praćenje HRT 3 u terminima koji su utvrđeni za svaki razred.  Važno je da će  učitelji RN sve detalje oko on line nastave i sve moguće i probleme komunicirati sa  roditeljima.

Predmetna nastava

• S obzirom na broj korisnika sustava u isto vrijeme trenutno je otežano spajanje na Yammer. Zbog toga razrednici šalju preko Vibera upute za rad za svoj razred po predmetima toga dana. Učenici dalje postupaju po uputama.
  • Kad „proradi“ Yammer sva komunikacija ići će preko njega. Učenici se u sustav prijavljuju barem desetak minuta prije početka nastave kako bi provjerili dali isti radi. O početku rada u Yammeru bit ćete na vrijeme obavješteni od strane razrednika.
  • Osim navedenog načina rada i komunikacije učitelji mogu slati poveznice na različite vide-materijale.
  • Dio programa za predmetnu nastavu objavljuje se na Sportskoj TV prema rasporedu MZO-a.
  • Važno je naglasiti da učenici predmetne nastave koji ne mogu pristupiti Yammer aplikaciji ili imaju brata ili sestru pa nemaju dva računala ili tableta kod kuće sve svoje obaveze mogu ispuniti do kraja danaDakle bitno je da se upute izvrše a ne vrijeme kad će netko pristupiti sustavu! Ako bude nejasnoća u radu učenici će o istima pitati svoje razrednike .
  • Molimo roditelje i učenike za strpljenje i razumijevanje u narednim danima dok se ne usustavi cjelokupna organizacija nastave na daljinu
  • Kontakt e-mail adrese učitelja možete pogledati OVDJE

Opće upute

• Učitelji u sustavu ... (kliknuti na Više)

Razredna nastava

Predmetna nastava

• Kontakt e-mail adrese učitelja možete pogledati OVDJE

Opće upute

• Učitelji u sustavu (Viber/ Yammer) daju informacije i zadatke za nastavni sat a učenici rješavaju zadatke po uputama u svoje bilježnice ili na način kako to zatraži predmetni nastavnik .
  • Ako učenik nije bio aktivan cijeli dan svoj izostanak treba opravdati razredniku.
  • Učitelj dogovara sa učenicima načine provjere izvršenih zadataka te odgovara na moguće upite i nejasnoće. Upiti se šalju na službeni e-mail učitelja. Svi mailovi bit će objavljeni na stranici škole.
  • Ponašanje učenika u grupi podliježe kućnom redu škole( dakle nema vrijeđanja i neprimjerenog ponašanja te se najstrože zabranjuje eventualna objava neprimjerenih sadržaja).
  • Poteškoće će se vjerojatno javiti pa molimo za razumijevanje kako učenika tako i roditelja. Kako se radi o sustavu koji nikad nije isproban u niti jednoj  zemlji sa ovim opsegom korisnika  valja biti strpljiv i kreativan koliko je to realno moguće u datim okolnostima.
  • Škola će svakako voditi brigu o učenicima kojima internetske veze ili oprema nisu dostupne te biti maksimalno solidarna i susretljiva te predlagati načine rada i komunikacije sa svima. Pozivamo zato roditelje tih učenika da se obrate svojim razrednicima.
  • Vrlo je važno da će informatičari naše škole biti na raspolaganju kao tehnička podrška učiteljima i učenicima osobno ovih prvih dana koliko je to god više moguće kako bi se uklonile moguća nesnalaženja ili prešlo na druge komunikacijske kanale sa učenicima ako je to potrebno.
  • U slučaju da se pokaže nemogućnost rada u Yammer aplikaciji ili Viber grupama po našem rasporedu škola će predložiti prelazak na  zajednički raspored sati za cijeli sustav odgoja i obrazovanja Republike Hrvatske koji će ovih dana preložiti Ministarstvo (osnovna grupa premeta)   na koji se možemo priključiti u bilo kojem trenutku .
  • Razrednici će dnevno pratiti  probleme koji se javljaju prilikom rada , da uspostave komunikaciju sa roditeljima te im transparentno dijele sve nove upute.
  • Postojeći on line sustav virtualne nastave pripreman je za dva tjedna u kojima neće biti vrednovanja i ocjenjivanja učenika. Ministarstvo školstva će u slučaju produžetka on line nastave poslati nove upute koji se toga tiču. Nastavnici će već od ponedjeljka početi razmišljati o načinima provjere znanja kroz slanje fotografija , mailova sa rješenjima i sl.

Zaključak

• Cijela ova priča ima puno manjkavosti i mogućih izazova i on line nastava ne može ispuniti naša očekivanja u usporedbi sa redovnom nastavom ali dragi moji ,to je danas , u vremenu kada želimo prije svega sačuvati zdravlje svih nas , jedini način da se pokuša nešto korisno raditi sa učenicima imajući na umu cijelu sliku i značajan dio nastave koji je već izgubljen zbog dugotrajnog štrajka. Nema „ upute za uporabu“, nema mogućnosti da preslikamo nečiji sistem te ne očekujte čuda. Posebne okolnosti traže i posebne odgovore a ovo je na žalost trenutno jedini način   da se osigura kakav takav rad sa učenicima.
  • Molim sve i očekujem od svih da daju svoj doprinos u ovom izazovu kako bi uspjeli spasiti što se spasiti da vjerujući da cijela ova on line priče neće predugo trajati .

Srdačan pozdrav i svako dobro svima

U Labinu , 16.ožujka 2020.

Ravnatelj : Miro Alilović ,prof.