Svjetski dan svjesnosti o autizmu - 2. travnja

Autor: Administrator , 2. 4. 2020.

ZNAK SVJESNOSTI AUTIZMA – PUZZLE

(označuju želju za povezivanjem djelića i konačnim shvaćanjem autizma)

Svjetski dan svjesnosti o autizmu  -  2. travnja

Glavna skupština UN-a odabrala je za obilježavanje taj dan jer se javnosti diljem svijeta želi skrenuti pozornost na sve veći problem ovoga složenog poremećaja.

Autizam je razvojni poremećaj koji se javlja u ranom djetinjstvu, obično prije 3. godine života i traje cijeli život. No, ponekad se može pojaviti i poseban oblik autizma oko 12. godine.

Uzrok autizma je nepoznat. Njegov uzrok nije u lošem roditeljstvu. Istraživanja su pokazala da bolest  može biti genetski uzrokovana, povezana  s virusnom infekcijom, nasljednim manjkom enzima ili kromosomskim poremećajem.

Autistično dijete više voli biti samo, ne stvara bliske odnose, ne želi se grliti, izbjegava očni kontakt, odbija promjene, postane pretjerano privrženo poznatim stvarima, i stalno ponavlja iste radnje i rituale.

Dijete često počinje pričati kasnije od ostale djece, koristi jezik na čudan način, ili ne može ili ne želi uopće pričati. Kada se razgovora s djetetom, obično teško razumije što je rečeno. Može ponavljati riječi koje mu se govore, i promijeniti padeže npr. koristiti ti a ne ja kada priča o sebi.

Većina autistične djece nema isti stupanj inteligencije. Testove treba ponavljati i nekoliko puta. Autistična djeca bolje rješavaju testove izvođenja (testovi motornih i prostornih vještina) nego verbalne testove.

Postoje razni poremećaji iz autističnog spektra za koje ste možda i čuli, Aspergerov sindrom  i Touretteov sindrom.

Poznate osobe s autizmom: Daryl Hannah (glumica), Thomas Jefferson  (treći predsjednik SAD-a), Charles Darwin, Dan Aykroyd, James Durbin, Wolfgang Amadeus Mozart, Albert Einstein, Courtney Love, Stanley Kubrick, Michelangelo,…