Svjetski dan osoba s Down sindromom

Autor: Administrator , 23. 3. 2022.

Svake godine 21.ožujka obilježava se Svjetski dan osoba s Down sindromom. Down sindrom je genetski poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška i nastaje u trenutku začeća.

Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želi se upoznati svijet s ovim poremećajem i pri tomu potaknuti ljude za veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom. Ono što je karakteristično za osobe s Downovim sindromom je to što su izrazito topli, doborodušni, vedri i veseli.

Simbol Dana sindroma Down su šarene/različite čarape koje predstavljaju različitost 21.kromosoma, ali i veselje koje osobe s Down sindromom šire oko sebe. Nošenjem šarenih/različitih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo i poboljšali kvalitetu života. Također se želi potaknuti ljude za veće poštovanje prava ljudi s Down sindromom.

Učenici 5.a razreda uključenih u  grupu Kreativnih volontera i ove školske godine obilježili ovaj dan tako da su taj dan nosili šarene/različite čarape, istraživali o Downovom sindromu, izradili letke s citatima i uredili pano u holu škole.

Učenici 7.a razreda su u pratnji školske psihologinje i pomoćnice u nastavi nazočili zanimljivoj modnoj reviji čime su doprinijeli inkluzivnijem društvu. Bila je to prva modna revija članova Centra za inkluziju i podršku u zajednici u pratnji poznatih osoba iz javnog života. Održala se ispred glavnog ulaza u zgradu RIŠ-a uz puno dobrog raspoloženja popraćena glasnim pljeskom za svaki „izlazak“ modela na modnu pistu.

„Upoznaj me. Možda postanemo prijatelji.“

„Živimo zajedno ali s razlikama.“

Različiti, ali isti

„Svatko od nas svoju boju nudi,

onu što izvana vide ljudi.

Svatko od nas svoju boju nosi,

u očima različitoj kosi.

Ali jedna je boja za sve ista

ljubav, osmijeh što iznutra blista.“