Svjetski dan knjige – 23.travnja

Autor: Administrator , 24. 4. 2015.

23.travnja obilježava se Svjetski dan knjige i autorskih prava, proglašen 1995.na Glavnoj skupštini UNESCO-a, kao simbolični datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Obilježavajući Svjetski dan knjige i autorskih prava UNESCO poziva čitatelje, autore, prevoditelje, izdavače, nastavnike, knjižničare da promiču knjige, čitanje i izdavaštvo uz zaštitu autorskih prava. U SAD-u, Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Irskoj…23.travnja se održava i World Book Night (Svjetska noć knjige), godišnja proslava kojom se afirmira ljubav prema knjizi i čitanju. U Hrvatskoj se noć knjige obilježava od 2012.godine. Tako se i naša škola priključila obilježavanju Svjetskog dana knjige. U školskom holu, ispred školske knjižnice, postavljen je stol s najljepšim knjigama za djecu, pano sa preporukama za čitanje koji su osmislili učenici, a neki su oslikali naslovnice svojih najdražih knjiga. Cijelo se jutro na velikom platnu vrtio crtani film nagrađen Oscarom, «Fantastične leteće knjige gospodina Morrisa Lessmorea», koji govori o važnosti čitanja, ljepoti koju nam pružaju knjige, o snazi riječi  i strastvenosti čitanja. Važno je da će dobri pripovjedači uvijek naći put do čitatelja – bilo kroz knjigu, digitalna slova, film ili najobičniju aplikaciju. Svim ljubiteljima crtanih filmova i knjiga svakako toplo preporučujemo ovaj crtić koji vas ne može ostaviti ravnodušnima. U 11 smo se sati uputili u Gradsku knjižnicu Labin. Peti razredi su u pratnji školske knjižničarke nazočili književnom susretu sa Snježanom Babić Višnjić, spisateljicom za djecu i mlade. Naši su je učenici upoznali kroz njezin prvijenac «Upomoć, mama se smanjila!», a u Gradskoj je knjižnici autorica predstavila novu knjigu «Puhni u jedra!» o dječaku Nikiju, sedmašu koji se bori sa ne tako dobrom situacijom kod kuće, a utjehu pronalazi u računalnim igricama. Naši su učenici imali veliki broj pitanja za spisateljicu koja im je drage volje odgovarala na njih, npr. tko je inspirira, ima li hobije, voli li sport, koliko još knjiga planira napisati i sl. Nakon susreta učenici su iskoristili mogućnost da među knjigama koja Gradska knjižnica poklanja pronađu nešto i za sebe.