Provedena kampanja "I ja želim čitati!"

Autor: Administrator , 4. 4. 2017.

U našoj je školi  provedena nacionalna kampanja „I ja želim čitati!“ koje  je  iniciralo Hrvatsko knjižničarsko društvo u suradnji s  Knjižnicama grada Zagreba i  Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom u Zagrebu. Cilj kampanje je informirati, educirati, senzibilizirati javnost o problemima i potrebama osoba s  teškoćama čitanja i disleksijom koje ne mogu čitati standardni tisak. Hrvatska udruga za disleksiju raspolaže podatkom da oko 30 tisuća djece osnovnih škola ima disleksiju i tu djecu prate poteškoće u učenju tijekom cijelog školovanja, stoga smo željeli ukazati na važnost pružanja pomoći djeci s disleksijom kako bi što uspješnije savladali gradivo. Knjižnice grada Zagreba su nam ustupile sve potrebne materijale pomoću kojih je postavljena tematska izložba u holu škole i izrađena prezentacija koju su učenice sedmoga razreda Anastasija i Elin uz pomoć školske knjižničarke prezentirale učenicima od petoga do osmoga razreda u školskoj knjižnici u sklopu nastave hrvatskoga jezika. Na taj su način učenici čuli ponešto o disleksiji, upoznali se s tom poteškoćom, kako osobe s disleksijom vide tekst, što im u tekstu predstavlja osobit problem, a da su disleksičari vrlo često jako talentirane osobe pokazali su slajdovi s poznatim osobama s disleksijom kao što su Einstein, Andersen, Van Gogh, Bojan Navojec, Picasso, Hemingway, Tom Cruise, Marlon Brando, Agata Christie, Jamie Oliver i mnogi drugi. Za učitelje su psihologinja i pedagoginja  dogovorile predavanje o disleksiji naziva „Svijetla strana disleksije“ koje je za njih održala gđica Kristina Ana Mudrinić iz Zagreba. Gđa Kristina je podijelila sa svima prisutnima svoje iskustvo u radu s disleksičarima koje je stekla kao  jedini facilitator Davis metode u Hrvatskoj koja se primjenjuje u radu s njima. Pokazala im je kako radom s plastelinom djeca s disleksijom lakše usvajaju gradivo i kako im se može pomoći da uče vizualno i kinestetički kako je njima zapravo i najlakše.