„ŠKOLE ZA AFRIKU“ - UNICEF-ov PROGRAM

Autor: Administrator , 8. 12. 2017.

Naša škola uključila se u  UNICEF-ov program „Škole za Afriku“ u ožujku, 2017. godine. Projekt se nastavlja i u ovoj školskoj godini nizom edukativnih radionica i aktivnosti za sve učenike naše škole.

„Škole za Afriku“ zajednička je inicijativa UNICEF-a, Zaklade „Nelson Mandela“ te Hamburškog društva za promoviranje demokracije i međunarodnog prava. Predstavljena je 6.prosinca 2004. godine u Cape Townu, a prve projektne aktivnosti započele su 2005. godine.

Program „Škole za Afriku“ u Hrvatskoj se provodi već devet godina. Cilj mu je osigurati bolje uvjete života i obrazovanja djece u najugroženijim područjima Afrike te istodobno osvijestiti važnost tolerancije i socijalne osjetljivosti kod djece i mladih u našoj zemlji.

Program „Škole za Afriku“ osobito se brine o djeci koja žive u iznimno teškim uvjetima, djeci bez roditelja, kao i djevojčicama koje su često dodatno uskraćene za mogućnost obrazovanja.

Prikupljenim sredstvima se djeci iz 13 afričkih zemalja želi osigurati jedno od temeljnih prava – pravo na obrazovanje.

Sljedeći divne primjere humanosti i solidarnosti mnogih školskih zajednica naša škola će također biti dio ove plemenite inicijative te pomoći u izgradnji boljeg i pravednijeg svijeta za svu djecu.

Sva djeca u svijetu imaju ista prava.

Igrati se učiti, imati siguran dom, družiti se s prijateljima jednako jako žele i djeca afričkog kontinenta. Jer druženje, igra i učenje donose radost, smijeh i sreću…. Pa milijuni djece u Africi još uvijek nemaju priliku ići u školu i osjetiti blagodati igre i druženja sa svojim vršnjacima.

Omogućimo im djetinjstvo kakvo sva djeca svijeta zaslužuju!

Sredstva koja prikupimo mogu osigurati:

-95,00 kn: knjige i bilježnice za dvoje učenika za jednu školsku godinu

-190,00 kn: klupu i stolice za dva učenika

-350,00 kuna: dodatnu edukaciju učitelja/odgojitelja kako bi koristili odgojno-obrazovne metode prilagođene djeci

-500,00 kuna: školovanje dvoje djece u jednoj godini (knjige, bilježnice, materijali, školske uniforme i trošak poučavanja)

-700,00 kuna: „školu/vrtić u kutiji“-metalnu kutiju s materijalima neophodnima za svakodnevne aktivnosti učenja i poučavanja u vrtiću ili školi (bilježnice, olovke, ploča za pisanje, didaktičke igračke, drvene kocke). Školski komplet sadržava dovoljno pribora za jednog učitelja i 80 učenika.

-16.800,00 kuna: izgradnju i kompletno opremanje ustanove za predškolski odgoj i obrazovanje

-25.000,00 kuna: izgradnju centra za neformalno obrazovanje za djecu koja su napustila obrazovanje

Kordinatori projekta: Katija Tefik - Baćac i Ester Stemberger