Foto-natječajem „POKRENI SE“ počinje Europski tjedan kretanja

Autor: Administrator , 12. 9. 2019.

Grad Labin i ove se godine prijavio za sudjelovanje na Europskom tjednu kretanja koji započinje u ponedjeljak, 16. rujna, a traje do nedjelje 22. rujna. Slogan kampanje za 2019. godinu glasi “Krećite se s nama“ u kojoj građani umjesto vožnje automobilima mogu odabrati pješačenje, vožnju biciklom, javni prijevoz, ali isto tako koristiti zajednički oblik prijevoza.

Tjedan kretanja započinje u ponedjeljak, 16. rujna potpisivanjem Povelje o sudjelovanju u Europskom tjednu kretanja i objavom Foto-natječaja „Pokreni se“. Foto-natječaj namijenjen je fotografskim amaterima i ljubiteljima fotografije. Foto-natječaj će biti otvoren od 16. do 22. rujna.

U utorak, 17. rujna bit će organiziran "Hodajući autobus do škole (PEDIBUS)" odnosno pratnja redara za učenike Osnovne škole „Ivo Lola Ribar“ - PŠ Kature koji pješače do škole. Ista aktivnost za učenike Osnovne škole Matije Vlačića bit će organizirana u četvrtak, 19. rujna. Učenike će u pješačenju pratiti i volonteri: roditelji i učitelji.

Udruga osoba s invaliditetom s predstavnicima policije i prometnih redara provest će kontrolu parkiranja na mjestima za osobe s invaliditetom i provjera znakova pristupačnosti te akciju nogostup je za pješake. U srijedu se na prometnici ispred Dječjeg vrtića Pjerina Verbanac održava Biciklijada – klincijada za djecu dječjeg vrtića „Pjerina Verbanac“ i „Gloria“, a istoga dana Narodni muzej Labin organizira šetnju „Turist u vlastitom gradu – istražite grad „alternativnim rutama“ u jutarnjim satima za učenike i popodnevnim satima za sve zainteresirane građane.

Pješačenje u organizaciji Labin Zdravog grada i Planinarskog društva Skitaci na relaciji Labin Stari grad – Podvinje – Lovronci – Teleferika – riva Rabac planirano je za 21. rujna. Na rivi će se toga dana održati i Dan bez automobila uz predstavljanje labinskih sportskih klubova. Danom bez automobila dodatno će se promovirati riva Rabac kao pješačka zona. U nedjelju 22. rujna održava se gastro-bike tour Terra Albona.

Članovi Gradskog vijeća mladih koji djeluju u okviru Labin Zdravog grada provodit će anketu među građanima o tome što misle o hodanju ili vožnji biciklom u gradu, kakve promjene žele vidjeti i što bi ih moglo uvjeriti da automobil ostave kod kuće. Također, provest će se intervju s osobama koje pješače na posao, koriste javni prijevoz, bicikl ili dijele prijevoz.

U ponedjeljak, 23. rujna će se održati akcija "Sigurno i vješto u prometu" – Hrvatskog autokluba (HAK) i Policijske postaje Labin na poligonu autoškole.

Osim toga dječji vrtići i osnovne škole održat će takmičarske i štafetne igre, vježbe na spravama, na livadama i na dvorištima, pješačenja, upoznavanje djece s vještinama juda, izvođenje plesnih koraka uz različite vrste glazbe, posjet gradskom stadionu i sportskoj dvorani, obilježit će Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača.

U provođenje aktivnosti uključeni su dječji vrtići Pjerina Verbanac i Gloria, osnovne škole Matije Vlačića i Ivo Lola Ribar, Srednja škola Mate Blažine, Centar „Liče Faraguna“, Narodni muzej Labin, Policijska postaja Labin, Hrvatski autoklub, Sportska zajednica Grada Labina, Bike Centar Rabac, Labin 2000, Planinarsko društvo Skitaci, Udruga osoba s invaliditetom, KP 1. Maj Labin i ostali sudionici.