Kreativnost je vrlina

Autor: Administrator , 19. 6. 2020.

Nastava je sada dobila novo ruho. Računalo nam je postalo najbolji prijatelj. Rad, učenje, druženje, komunikacija, sve se odvija preko Njega – računala. Učitelj se iz „običnog čovjeka“ pretvorio u veoma kreativno biće. Ionako maštovit, sada mora tu svoju kreativnost eksponencijalno dovesti do nekog vrhunca, kako bi, bez neposrednog kontakta s učenicima, stvorio zanimljivo okruženje za njih i još ih više motivirao za rad – jer, ipak oni sad moraju većinu toga sami napraviti.

Dok učitelj čita poruke koje su mu učenici uputili, može samo zamišljati kako zvuče njihovi glasovi, koji bi oni izraz lica imali da su u razredu, bi li dizali ruke ili bi pričali svi u glas. U slaganju radnih zadataka i domaćih zadaća, učitelj mora pronaći način na koji bi zadržao učenikovu pažnju na gradivu, potaknuo učenika na razmišljanje, dok u isto vrijeme potiče kreativnost učenika i podiže interes za istraživanje teme. Nije to lak posao, ali nekako smo i to uspjeli, što se prepoznaje po količini točno i brzo riješenih radnih zadataka koje učitelji dobivaju kao povratnu informaciju od samih učenika. I njima je to izazov, ali uspjevaju. Odnosno, USPJELI SMO!

Informatika kao predmet je specifična, jer nudi puno prostora za kreativnost i učitelja i učenika, ali opet, potrebno je brinuti o količini zadataka koji se učenicima zadaju, jer nije to jedini predmet. Ipak, nekako se mora zaokružiti cjelina koja je obrađena, bez dodatnih opterećenja unutar kojih učenici moraju sjediti kod kuće i učiti činjenice, kako bi to mogli reproducirati na jedan ili drugi način, esejistički ili preko nekog kviza znanja. Tu se javlja potreba za kreativnošću, i učenika i učitelja, a s obzirom da nam je tehnologija pružila i pruža nam mnoge mogućnosti u kojima se može razvijati upravo to – kreativnost, bilo je vrijeme za jedan takav zadatak.

Kao neku vrstu završnog rada jedne cjeline, učenici šestih razreda dobili su zadatak da se sjete svega što su obrađivali i naučili u cjelini Ponašanje na internetu i slože neki kreativni rad na tu temu. Naglasak u toj cjelini bio je na sigurnosti na internetu, temi o kojoj oni znaju već podosta, ali su naučili i neke nove stvari. Također, obrađivala se i tema nasilja preko interneta i govora mržnje, pogotovo u korištenju društvenih mreža, koje velika većina učenika koristi. Zadatak za njih je bio da sakupe znanje koje su naučili u cjelini o internetu i izrade neku vrstu kreativnog rada na tu temu: nasilje preko interneta, govor mržnje, pravila ponašanja. Mogli su biti kreativni i osimisliti kratku priču, napisati igrokaz, osmisliti strip ili bilo što drugo što bi pokazalo koliko su naučili i kako su shvatili gradivo. Bilo je tu svačega: bilo je stripova izrađenih ručno, ali i onih izrađenih na internetskoj stranici za izrađivanje stripova, bio je tu i igrokaz, izmišljene priče  u kojima su likovi bila djeca, ali i priča u kojoj su likovi bili izmišljeni i virtualni i živjeli u izmišljenom virtualnom gradu. Mašta učenika nema kraja. U njihovim radovima se prepoznaje trud i zanimanje za takvu vrstu zadataka, pokazali su kreativnost, trud, ali i volju i želju za izražavanjem.

Radove učenika pogledajte OVDJE.

« Ožujak 2024 »