Korištenje samoniklog ljekovitog bilja našeg zavičaja u prehrani, kozmetici i kao pomoć u liječenju raznih bolesti

Autor: Administrator , 2. 5. 2014.

Tijekom mjeseca ožujka i travnja učiteljice i učenici PŠ Vozilići istraživali su različite načine korištenja samoniklog ljekovitog bilja. Ciljevi projekta bili su:

• naučiti prepoznati samoniklo ljekovito bilje u prirodnom staništu
  • naučiti o ljekovitosti bilja, sušenju i pripremi čajeva od samoniklog ljekovitog bilja
  • naučiti kako pripremiti obrok sa samoniklim ljekovitim  biljem
  • naučiti kako samoniklo ljekovito bilje iskoristiti u kozmetici za izradu sapuna, soli za kupanje i kreme
  • naučiti kako pripremiti sirup od maslačka

Više o ovom projektu pročitajte dalje u tekstu, a fotografije pogledajte OVDJE.

Povodom Dana voda i dolaska proljeća zajedno sa gosp. Davorom Vozilom (roditelj našeg bivšeg učenika, sadašnjeg petaša Nina Vozile), otišli smo na pješačenje do  napuštenog sela Kvalići  i do izvora pitke vode. Putem smo brali šparoge, veprinu i bljušte.

Te smo šparoge, bljušte i veprinu očistili i iskoristili kao dodatak domaćem jelu "Pljukanci sa šparogama i kobasicama". Naime, u školu smo pozvali gosp. Pina Janjića - kuhara i vlasnika restorana "Antonio" u Vozilićima. Zajedno sa njim pripremili smo pljukance i "šugo " sa šparogama i kobasicama. Toga smo dana ručali u školi. Bilo je njami - njami!

Projekt smo nastavili gostovanjem gospođe Nedjeljke Jurin (aromaterapeutkinja) iz Lovrana koja izrađuje prirodnu kozmetiku pod nazivom "Danica". Ona nas je poučila kako napraviti prirodnu kremu za lice. Učenici su sami miješali sastojke u svojoj kutijici, te na kraju izradili prekrasnu kremu za lice od ruže za svoju mamu.

Početkom travnja učenici su  dobili zadatak da sa roditeljima sakupljaju maslačak, trputac, koprivu, kadulju i tratinčicu. Bilje smo u školi očistili, isjeckali i ostavili da se suši.

Nakon toga smo ga upakirali u oslikane vrećice i pripremili za izlaganje na sajmu.

Učenici su dobili i  zadatak da naberu cvjetove maslačka, a roditelji, da kod kuće, po našem receptu pripreme ljekoviti sirup od maslačka. Poslušali su nas, te smo na sajmu imali oko 50 teglica sirupa. Hvala roditeljima!

Projekt nas je potom vodio izradi sapuna (izradu sapuna smo naučili već prošle šk. godine na radionici gđe. Tatjane Milaković (aromaterapeutkinja) iz Rijeke. Nakon sapuna, na red je došla izrada mirišljavih kuglica za kupanje po naputku gđe. Jurin.

Nismo mogli odoljeti,te smo odlučili primijeniti stečeno znanje u izradi kreme za ruke. Bili smo prezadovoljni, te izradili dvadesetak kremica.

Konačno je stigao i vikend 26.i 27.04. i Festival samoniklog bilja u Kršanu.

Sve smo naše proizvode izložili na sajmu. Tamo smo proveli  dva ugodna, zabavna i poučna dana. Družili smo se, upoznali nove ljude,a pokazalo se da će neki od učenika biti zasigurno uspješni trgovci. Do viđenja do idućeg sajma u Kršanu.

U realizaciji ovog projekta pomogli su nam: roditelji naših učenika, TZ Općine Kršan (gđa. Patricija Zanketić), Općina Kršan, gosp. Pino Janjić, mesnica "Moral", gosp. Davor Vozila, gospođa Nedjeljka Jurin i naša kuharica Bruna Jurašić

Veliko im hvala!

Učiteljice Pš Vozilići:  Tatjana Stepčić i Tamara Poldrugovac - Franković