Obilježavamo Svjetski dan zaštite voda 22.3.

Autor: Administrator , 27. 3. 2015.

Povodom Svjetskog dana zaštite voda učenici članovi eko grupe istražili su zanimljivosti o vodi. Pronađene zanimljivosti zapisali su na "kapljice vode" i postavili na pano u holu matične škole. Željeli su skrenuti pozornost svim učenicima o važnosti vode, njezinoj bitnoj ulozi za naš svakodnevni život i potaknuti učenike na razmišljanje. Nadaju se da će čitajući zanimljive činjenice o vodi učenici shvatiti da je voda bogastvo koje ne smijemo tako olako shvaćati i rasipati.

Učenici od I. do IV.razreda obilježili su Svjetski dan zaštite voda integriranom nastavom 20.ožujka. Interpretirali su priče i pjesme o vodi, crtali radove na temu voda i učili pjesmice o vodama.

Učenici II.razreda u travnju će upoznati vode svog zavičaja te razvijati pozitivno stajalište prema okolišu obilaskom obala rijeke Raše, luke Bršica, Raškog zaljeva, Trgeta i vodozaštitnog područja Fontegaj Trget. Upoznat će i djelatnike Vodovoda.

Učenici III. razreda  cijeli mjesec ožujak posvetili su vodama kroz veliku nastavnu cjelinu „Vode u zavičaju“. Provodili su zanimljive pokuse, učili o vodi, njezinim stanjima i temperaturi. O vodama u svom zavičaju, vodama tekućima, stajačicama te o Jadranskom moru. Učili su o važnosti vode za život ljudi te kako zaštiti i čuvati naše vode. Tako su npr. učenici u matičnoj školi izradili pročišćivače za vodu i pročistili nekoliko litara prljave vode. Zaključili su da se voda može pročistiti ali da ta voda nije za piće.

Po povratku s proljetnih praznika idu na terensku nastavu u Rabac. Tamo će istražiti biljni i životinjski svijet vode tekućice (potok na Trim stazi) i vode stajaćice (jezero uz Trim stazu te more u Rapcu). Turističkim brodom zapolovit će od Rabačkog do Plominskog zaljeva i učiti pojmove: obala, otok, poluotok i zaljev. Istražit će ugroženost pitke vode za našu zajednicu i odrediti moguća rješenja / načine štednje pitke vode. Cilj ove terenske nastave je i upoznavanje s prirodnim ljepotama našeg zavičaja, poticanje učenika na boravak i aktivnosti u prirodi te istraživačka nastava. Nadalje cilj je i povezivanje ove teme sa sadržajima drugih predmeta. Na temu voda učenici će urediti i pano te održati kviz. Fotografije pogledajte OVDJE.

Izvanučioničku nastavu na trim stazi (izvor, vodopad, jezerca) imati će i učenici 4.razreda PŠ Kature.

U produženom boravku PŠ Kature povezat će se obilježavanje Dana voda i Dana planeta Zemlja, a aktivnosti će se realizirati nakon Ukrsa. Interpretirat će se pjesme i priče vezane za vodu, rješavati rebusi, križaljke, mozgalice, puzzle. Izvodit će se pokusi s vodom, učiti o oceanima i kontinentima, životu u moru te zaštiti vode. Izradit će se likovni radovi te urediti panoi u učionicama.