Profesionalno informiranje i usmjeravanje prvenstveno je namijenjeno učenicima VIII. razreda iako se već u VII. razredu planiraju i provode aktivnosti profesionalnog informiranja (razrednici i pedagog). Ovim aktivnostima, odnosno ovom djelatnošću bavi se Zavod za PO Pula, Srednja škola Mate Blažine Labin i naša škola. Cilj je učenike pravovremeno i u potpunosti informirati o mogućnostima nastavka srednjoškolskog obrazovanja te im pomoći prilikom izbora programa izobrazbe u skladu s učenikovim željama, mogućnostima i sposobnostima.

Ukoliko netko od učenika ima zdravstvenih ili nekih drugih teškoća, ili mu je potreban savjet pri izboru zanimanja upućuje se školskom liječniku pri Domu zdravlja Labin ili se upućuje Zahtjev za pružanje stručne pomoći Zavodu za PO Pula.

Aktivnosti na profesionalnom informiranju su slijedeće:

1. Inicijalno snimanje profesionalnih želja učenika VIII. razreda – razrednik

2. Tematsko predavanje za učenike : «Determinante izbora zanimanja» - pedagog

3. Tematsko predavanje za roditelje: «Kako pomoći djetetu u izboru zanimanja»; «Tipovi

škola i programi izobrazbe» - pedagog

4. Snimanje profesionalnih namjera učenika (anketiranje) – pedagog i psiholog

5. Profesionalno savjetovanje – pružanje individualne pomoći učeniku i roditelju u rješavanju  profesionalnih dilema – pedagog, razrednik, psiholog pri Zavodu za PO Pula, školski liječnik, školski psiholog

6. «Dani otvorenih vrata» pri SŠ Mate Blažine Labin (za učenike i roditelje)

7. Informiranje putem letaka i panoa o mogućnostima nastavka školovanja u srednjim školama te smještaja u učeničkim domovima

8. Upoznavanje učenika s elementima i kriterijima za upis u srednje škole – razrednik i   pedagog

Glavni nositelj aktivnosti o profesionalnom informiranju i usmjeravanju je stručni suradnik – pedagog u suradnji s psihologom, razrednikom, psihologom Srednje škole, školskim liječnikom te psihologom iz Zavoda za PO Pula.

« Rujan 2017 »