IZBOR TEMA I SADRŽAJA ZAVIČAJNE POVIJESTI  KOJI SE OBRAĐUJE NA SATIMA DODATNE NASTAVE U 8.RAZ.

1.Socijalni bunt labinskih rudara 1921.god.-Labinska Republika

2.Povijest rudarenja na Labinštini

3.Narodni običaji na Labinštini – nekad i  danas

4.Trka na prstenac – narodna tradicija ili turistička atrakcija

5.Giussepina Martinuzzi –pjesnik,društveni djelatnik i borac za socijalnu pravdu

6.Čepićko polje ili jezero –dileme

7.Tunel Učka- Istra bliže i čvršće sa Hrvatskom

8.Raša, grad za potrebe rudara ili za pokazivanje

9.Crkveno graditeljstvo  Labina i bliže okolice

10.Matija Vlačić Ilirik – život i djelo

11.Željeznička pruga Štalije – Lupoglav – smisao i sadašnje stanje

12.Talijanizacija istarskog stanovništva u vrijeme fašističke vlasti

13.Značaj Rujanskih odluka NOO Istre za razvoj antifašističkog pokreta u Istri i priključenja Istre matici Hrvatskoj

.......................................................................................................................

Kao dio Školskog kurikuluma i zavičajne povijesti, osamdeset učenika osmih razreda i članova Povijesne skupine sedmih razreda, u pratnji učitelja i učiteljice iz povijesti, realizirali su terensku nastavu na lokacijama: Vinež („Krvova placa“ mjesto početka socijalnog bunta labinskih rudara 1921.god.), Labin (kod „Šohte“ i povijesne lente rudarenja ispred ulaza u „podzemni grad“), Krapan (mjesto ulaska u rudarsku jamu i tektonskog rascijepa iz kojeg je počela „curiti“ smola (katran) kojim su ondašnje ribarske obitelji lijepili barke) i Raša (dva ulaza i izlaza iz rudarskih okna i graditeljstvo Raše koje je posvećeno rudarima i rudarenju kao gospodarskoj grani).

Devet učenika prezentirali su eseje o rudarenju na spomenutim lokacijama. Pročitajte neke od njih u izborniku s desne strane.

Eseji su nosili naslove:

• Povijest rudarenja na Labinštini
  • Labinska Republika
  • Socijalne i gospodarske prilike na Labinštini u 19. i početkom 20.stoljeća
  • Giuseppina Martinuzzi - pjesnikinja, pedagoginja i političarka
  • Graditeljstvo Raše kao dio prepoznatljivosti gospodarskog i identiteta rudarske svakodnevice

Predmetni učitelj povijesti Žarko Petrović

« Veljača 2018 »