Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta 2019.

Autor: Administrator , 19. 6. 2019.

Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta

(05. veljače 2019. godine)

U našoj školi je tijekom veljače kroz predavanja, radionice i igre obilježen Dan Sigurnijeg Interneta. Cilj je promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima.

Svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca s učenicima sudjelujemo u događajima i aktivnostima kojima želimo podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu.

Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Zajedno za bolji Internet.“

Učenike smo kroz predavanja i edukacije usmjeravali da pomognu kreirati bolji Internet na način da poštuju ostale korisnike interneta štiteći svoju reputaciju, ali i reputaciju drugih te tražeći prilike da Internet koriste za kreiranje, uključivanje u razne aktivnosti i dijeljenje s drugima.

Naučiti smo ih i da pomognu reagiranjem na negativno tako da budu korisni promatrači: da daju potporu svojim vršnjacima koji se suočavaju s nasiljem na internetu, da se suprotstave cyber-nasilju i da prijave sav neprimjeren ili zabranjen sadržaj koji primijete.

Učenik Karlo Strel izradio je i prigodnu prezentaciju o Sigurnosti na internetu.

Natječaj za najbolji crtež

U sklopu ZOP 2019 organiziran je Natječaj za izbor najboljeg crteža na temu zaštite djece na internetu. Organiziran je u suradnji sa Ministarstvom znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske s ciljem da se djecu u dobi do 13 godina potakne na proaktivno razmišljanje o sigurnom korištenju interneta.

Matea Kopačević i Lucija Koroljević, učenice 5.b razreda, sa svojim su crtežima sudjelovale na natječaju te osvojile službene majice natjecanja koje je dizajnirao ilustrator Pavel Goldaev.

Pametno s pametnim tehnologijama

Naša je škola u ožujku sudjelovala na natječaju „Pametno s pametnim tehnologijama – Zaštita potrošača u digitalnom svijetu“ kojeg je povodom Svjetskog dana prava potrošača organiziralo Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja. Natječaj je bio namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola za najbolji videorad, strip, plakat te infografiku. Učenice 7.b razreda Sunčica Goričanec i Romy Barjaktarević izradile su infografiku na temu „VISHING ILI VOICE PHISHING“ odnosno korištenja lažnih telefonskih poziva kako bi se ostvarila financijska korist ili krađa osobnih podataka. Njihov je rad, zajedno s ostalim radovima prikazan na obilježavanju Svjetskog dana prava potrošača 15.ožujka 2019. u Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu, a možete ih pogledati na sljedećoj poveznici: https://www.youtube.com/watch?v=qSlDSLKhvAU

Škola je za sudjelovanje uz Zahvalnicu dobila prigodne publikacije i podloge za miša za informatičku učionicu.

Priloženi dokumenti:
Karlo_Strel-Sigurnost_na_internetu.pdf (1.18 MB)