Preko nastavnih predmeta i na satovima razrednog odjela a osobito u mjesecu borbe protiv ovisnosti pojačano se djecu educira o zdravim načinima života – kao prevencija ovisnosti te o opasnostima konzumiranja cigareta, alkohola i droga kroz tematske radionice, izradu prigodnih plakata i podjelu edukativnih letaka.

Koordinator aktivnosti Školskog preventivnog programa je pedagog uz pomoć psihologa, a u suradnji i uključivanju svih odgovornih subjekata na prevenciji. Osnovni cilj ŠPP-a je pravodobno informiranje kako bi se smanjio interes djece i mladih za uzimanje sredstva ovisnosti, prevencija nasilja među djecom te unapređivanje i zaštita zdravlja mladih.

Ovakav program ima za cilj omogućiti djetetu stvaranje pozitivne slike o sebi  postavljanjem primjerenih zahtjeva kojima dijete može udovoljiti i kako doživjeti uspjeh, razvijati samopoštovanje,  pružiti pomoć u rješavanju  kriznih situacija (neuspjeh u školi, problemi u obitelji), prihvatiti različitost među djecom, otvoriti komunikaciju između učenika i učitelja,  omogućiti samopotvrđivanje na društveno prihvatljiv način, organizirati slobodno vrijeme učenika ponudom različitih izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti, organizirati predavanja za učenike i roditelje na temu kvalitete življenja.

Sadržaji rada:

1. ŠKOLA KAO MILJE

2. AFIRMACIJA KARIJERE USPJEŠNOG RODITELJSTVA

3. SLOBODNO VRIJEME DJECE I MLADEŽI

4. SPECIFIČNO OBRAZOVANJE UČENIKA

5. UČENJE ŽIVOTNIH (SOCIJALNIH) VJEŠTINA

6. DISKRETNI PERSONALNI ZAŠTITNI POSTUPAK

7. RAZRED KAO TERAPIJSKA ZAJEDNICA

8. MJERE SEKUNDARNE PREVENCIJE OVISNOSTI

9. SURADNJA ŠKOLE S DRUGIM INSTITUCIJAMA

10. EDUKACIJA PROSVJETNIH DJELATNIKA

Svijesni poteškoća svakodnevnog života i odgoja mladih, činimo maksimalne napore i provođenjem preventivnih aktivnosti u školi te kroz suradnju sa Gradom nastojimo poboljšati kvalitetu života naših učenika.

Priloženi dokumenti:
SPP 2019 2020.docx