Eko grupa provela projekt „Za što nam služi kanta za smeće“

Autor: Administrator , 12. 6. 2018.

Eko grupa učenika predmetne nastave matične škole je sa svojom voditeljicom, učiteljicom prirode i biologije, tijekom školske godine 2017./2018. provodila projekt „Za što nam služi kanta za smeće“. Ciljevi projekta su bili: osvijestiti kod učenika potrebu o brizi za vlastiti okoliš, smanjiti količinu otpadaka, potaknuti učenike na recikliranje i odvajanje otpada i preuzimanje odgovornosti za vlastite postupke.

U prvom su polugodištu slikali stanje okoliša nakon velikog odmora, napravili i uz pomoć školske psihologinje analizirali rezultate ankete o učeničkim navikama vezanim za postupanje s otpatcima, te su predložili rješenja kako bi se situacija popravila. Anketu su proveli među učenicima predmetne nastave.

Analizom ankete doznali su kako više od polovice učenika predmetne nastave kupuje marendu izvan škole, preko 80% uvijek baca otpatke u kantu za smeće, a oni koji ne bacaju većinom to ne rade jer im se ne da ili im je kanta predaleko. Oko 30% učenika smatra da je školski okoliš onečišćen otpatcima. Učenici su svjesni (67%) da upravo oni stvaraju najviše otpadaka u okolišu škole te da bi se i oni trebali brinuti o čistoći istog (uz školske i komunalne djelatnike).  Skoro svi se slažu da nije u redu bacati otpatke u okoliš (99% učenika). Na pitanje što mogu oni učiniti da školski okoliš bude čišći odgovarali su kako trebaju bacati otpatke u koš, opominjati one koji to ne rade te su predlagali pokretanje školskih akcija čišćenja okoliša. Saznali su i kako 47% učenika odvaja otpad kod kuće.

Dobivene rezultate prezentirali su svim učenima predmetne nastave povodom Dana planeta Zemlje te ih educirali o važnosti pravilnog zbrinjavanja otpada.

Nakon toga su učenici petih i osmih razreda sudjelovali u akciji čišćenja okoliša  „Zelena čistka“ tijekom koje su očistili prostor školskog igrališta, dvorišta i prostor ispred škole. Nakon čišćenja, sedmaši i osmaši su uz pomoć učiteljica, školskih majstora i spremačica uredili prostor na školskom igralištu sadnjom novih sadnica koje su omogućili Grad Labin i komunalno poduzeće 1. Maj Labin. Jedan od uočenih problema tijekom projekta bio je i nedovoljan broj kanti na školskom dvorištu i igralištu pa su komunalnom poduzeću uputili zamolbu za donacijom kanti za otpad koje bi se postavile u školskim dvorištima i na školskim igralištima.

Nadamo se kako je ovaj projekt dodatno osvijestio učenike koliko su svi oni važni za očuvanje našeg okoliša.