Večer matematike

Autor: Administrator , 14. 12. 2018.

Naša je škola i ove godine obilježila Večer matematike koju organizira Hrvatsko matematičko društvo. Večer matematike je skup radionica koje potiču izgradnju pozitivnog stava prema matematici. Cilj je popularizacija matematike te poticaj učenika za nastavak matematičkog obrazovanja. Sudionici obilaze "matematičke stanice" i odabiru aktivnosti u kojima će sudjelovati. Večer matematike organizirana je u 3.razredu PŠ Vinež i u 8.razredima.

U PŠ Vinež ukupno je sudjelovalo 36 učesnika. 15 učenika 3.razreda, 5 pomoćnika i to učenice 7. razreda Dea Belušić, Asja Ćudić, Nina Kos i Nataša Mišon, roditelji i učiteljica Đurđica Martinčić. Bilo je zabavno, veselo i radno. Nakon radnog dijela učenici i pomoćnici dobili su zahvale za sudjelovanje u Večeri matematike uz poziv na ponovni susret dogodine.

Večer matematike organizirana je i za 8. razrede pod vodstvom  naših učitelja matematike. Osmaši su sudjelovali u šest zanimljivih radionica: Kvadriranje, Crne rupe, Matematički pictionary, Božićni tangram, upoznajmo kod Maja i Kriptologija, te se imali priliku upoznati sa malo drukčijim, zabavnijim licem matematike. Radionice su dobro prihvaćene od učenika, kao i od roditelja i članova obitelji koji su bili u pratnji. Svi su zajedno razbijali šifre, zapisivali brojeve u majanskom brojevnom sustavu, slagali božićne motive od geometrijskih likova, zaigrali matematičku verziju Crnog Petra, locirali i računali udaljenosti crnih rupa u okolici Sunca, te se natjecali kockicom i vještinom kvadriranja.

Večer je potrajala i duže nego što je bilo planirano zahvaljujući interesu učenika, te je učenicima i roditeljima upućena zahvala, pohvala, te poziv da se i sljedeće godine odazovu ovom nastojanju da se popularizira matematika te učenike potakne na nastavak matematičkog obrazovanja.