Europski dan jezika na nastavi engleskoga jezika

Autor: Administrator , 2. 10. 2023.

Kao i svake godine, na satovima engleskoga jezika i ovaj smo tjedan u našoj školi raznim aktivnostima proslavili Europski dan jezika koji se diljem Europe  obilježava 26. rujna, još od 2001., u suradnji s Europskom komisijom.

Vijeće Europe s 46 država članica, potiče na učenje više jezika, u svakoj životnoj dobi, u školi i izvan nje. Jezična raznolikost ključni je čimbenik bogate kulturne baštine našeg kontinenta, a promicanjem višejezičnosti postiže se veće međukulturno razumijevanje.

Na satovima engleskoga jezika ovaj se važan datum obilježio u svim razrednim odjelima, od kojih je svaki imao svoj zadatak.

Prvašići su bojili zastave Europske unije;

u drugim razredima učenici su bojali zastave Hrvatske, Italije i Ujedinjenog kraljevstva sa svojim sastavnim dijelovima (Škotska, Wales, Sjeverna Irska);

učenici trećih razreda su na hrvatskom, engleskom i talijanskom jeziku pisali i ukrašavali riječi HELLO!, WELCOME!, GOOD BYE!, te ih naučili napamet.

U četvrtim razredima učenici su po grupama na unaprijed ispisanoj slijepoj karti Europe pronalazili i upisivali nazive država i glavnih gradova (Hrvatska, UK, Italija, Belgija) te ih bojili bojama pripadajućih zastava.

Sve aktivnosti pogledajte u našoj GALERIJI

Petaši su bojili zastave europskih zemalja, šestaši su velikim slovima pisali riječi HVALA, OPROSTI, VOLIM TE na raznim europskim jezicima te ih govorili napamet.

U sedmim razredima učenici su trebali pronaći zanimljive činjenice i znamenitosti o pojedinim europskim državama te ih predstaviti na plakatima.

Osmaši su također predstavljali države Europe i njihove znamenitosti, ali u digitalnom obliku.

Bio je to zabavan tjedan, u kojem smo imali prilike vidjeti i čuti brojne zanimljivosti iz raznih europskih zemalja koje su se učenici potrudili predstaviti.