Projekt 3.razreda matične škole – „Da navadin ca“-ćakulode za najmlaje

Autor: Administrator , 6. 11. 2023.

U petak,3.11. u školi nas je posjetila labinska pjesnikinja i slikarica Roberta Razzi. Zarazila nas je svojom osebujnošću, dobrom energijom, veseljem i kreativnošću. Zajedno smo pročitali slikovnicu „Kalendaj„ koju je Roberta sama oslikala te napisala 12 dječjih pjesama, jednu pjesmu za svaki mjesec u godini. Sve su pjesme napisane na labinskoj cakavici. Čitali smo, recitirali,  učili cakavicu i  dobro se zabavljali.

Posjet Roberte Razzi je dio projekta „Da navadin ca“- ćakulode za najmlaje. Projekt se provodi u našoj matičnoj školi u 3. razredu te u Osnovnoj školi Matije Vlačića u trećim razredima, pod pokroviteljstvom Grada Labina.

Dogovoreno je da učenici tijekom školske godine, u sklopu zavičajne nastave, kroz razne aktivnosti uče labinsku cakavicu i običaje vezane za našu Labinštinu.

Od početka školske godine počeli smo s učenjem i uvježbavanjem plesnih koraka za plesanje Labinskog  baluna uz gospođu Zdenku Načinović.

Tijekom redovne nastave, dodatne nastave i izvannastavnih aktivnosti  kroz pjevanje pjesama na zavičajnom dijalektu te čitanje i recitiranje pjesama na labinskoj cakavici učimo razumjeti i govoriti „po domoće“.

Planiramo ugostiti i svirače na narodnim instrumentima, te pjevače „na tonko i debelo“.

Uz gosta, profesionalnog kuhara, naučit ćemo kao pripremiti tipični „Labinski pijat“.

Sve aktivnosti realizirane tijekom 1.polugodišta  prikazat ćemo na zajedničkom susretu u mjesecu prosincu,kada će  učenici  zajedno s mentorima iz prethodnih susreta biti pozvani na zajedničko druženje - „ćakulodo“ u Lovačkom domu u Ripendi. Tamo bi uz otvoreno ognjište  prezentirali naučeno te se počastili domaćom hranom (pandešpanja, kruh pod crepnjom i sl.).

Projekt će se nastaviti u 2.polugodištu uz nove aktivnosti. Cilj projekta je motivirati i naučiti mlađe generacije da i dalje baštine, upotrebljavaju i uče osnove bogatog izvornog govora rodnoga kraja.