Kako smo obilježili Svjetski dan voda 22.ožujka 2011.

Autor: Hana Šiljan, 25. 3. 2011.

Učenici drugih razreda OŠ «Ivo Lola Ribar» Labin u pratnji svojih učiteljica obilježili su Svjetski dan voda terenskom nastavom u utorak, 22.ožujka 2011.godine. U pravo vrijeme na pravom mjestu – Most Raša (tok rijeke Raše), Bršica (ušće Raše u Jadransko more) i Trget (Jadransko more). Na licu mjesta zorno su mogli doživjeti Rašu kao rijeku tekućicu, ušće rijeke u more – promjenu boje vode i bistrinu mora uz obalu u lučici Trget. Sve su to sadržaji koji se obrađuju u nastavi prirode i društva, stoga je lijepo vrijeme doprinijelo ostvarenju cilja terenske nastave. Učenike je dodatno dojmilo gledanje utovara tereta na brod u luci Bršica. Slijedila je razonoda koju su iskoristili tražeći školjkice na pjeskovitoj obali, družeći se i igrajući se.

Istog su dana učenici četvrtog razreda matične škole u pratnji svoje učiteljice i pedagoginje posjetili laboratorij poduzeća «Vodovod Labin d.o.o.» gdje su vidjeli i naučili kako se ispituje zdravstvena ispravnost vode za piće na području Labinštine. Učenike je ugostio i direktor poduzeća gospodin Dino Škopac. Njemu su učenici naše škole darovali likovni rad na temu voda, našeg učenika 4. razreda Karla Diminića, koji će krasiti prostorije poduzeća. Gospodin Dino Škopac sa svojim je kolegama upoznao s radom vodovoda i vodoopskrbom Labinštine i učenike Gradskog vijeća mladih koji su tog dana posjetili Fonte Gaj. Učenici su saznali kako je kvaliteta vode na Labinštini vrlo dobra te da je voda čista i dobra za piće. Podsjetili su učenike kako je vodu važno čuvati i ne se njome razbacivati. Pokazali su učenicima cijevi koje dovode vodu u domove te način na koji se voda filtrira kako bi bila pitka i čista. Učenici su doznali kako neka naselja koja se nalaze na većim nadmorskim visinama poput Glušića nemaju omogućen dovod vode ali i da postoji mogućnost da se to u budućnosti promijeni.Na kraju su posjeta djecu počastili slatkišima i pićem.