Tea Party Invitation - Pridite na čaj!

Autor: Hana Šiljan, 4. 4. 2011.

U petak, 1. travnja 2011. knjižnica OŠ „Ivo Lola Ribar“ poprimila je potpuno drugačiji izgled.Umjesto knjiga, u knjižnici ste mogli vidjeti stolove ukrašene cvijećem, pladnjevima s raznovrsnim kolačićima, šarenim čajnicima i šalicama i tanjurićima najrazličitijih uzoraka i oblika. Naime, u sklopu ovogodišnjeg školskog projekta Etno Labinština, kao korelaciju između engleskoga i hrvatskoga jezika, učenici 5. a razreda sa svojim učiteljicama Marizom Hrvatin Mahmutović i Jangelom Sušac-Budimir upriličile su priredbu pod nazivom Tea Party Invitation – Pridite na čaj. Ovako su na zabavan i poučan način pokušali pronaći poveznicu između tradicionalnog engleskog običaja pijenja čaja i prilika u kojima se čaj rabi u ovim našim krajevima.

Program je vodila Erin Kos, a učenice 7.a razreda Larisa Smoković i Donatela Načinović uz prigodne makete i plakate koje su same osmislile i izradile prisutnima su na izvrsnom engleskom predstavile povijest „čajne“ tradicije u Engleskoj, bonton pijenja čaja te karakteristične recepte za čajne slastice.Uz isječke iz ekranizacije djela Agathe Christie Hotel Bertram, iz kojih su učenici mogli vidjeti kako je to na pravoj engleskoj čajanci. Poslušali su pjesmu Paula McCartney-a  A cup of English tea. Otplesan je i  engleski valcer za što su se pobrinule učenice Antea Faraguna, Ivona Stepić, Antonija Vozila te Korina Muškardin, a uvod u dio o našim, istrijonskim navadama osmislio je i izveo je Karlo Gušić pravim malim koncertnim programom na harmonici.

Učiteljica hrvatskoj jezika Jangela Sušac Budimir