prof. dr. sc. Slavko Sakoman održao edukativne tribine i predavanja o prevenciji ovisnosti

Autor: Administrator , 7. 11. 2011.

Bila nam je posebna  čast i zadovoljstvo što je u našem gradu gostovao vrsni liječnik, stručnjak za problematiku ovisnosti, posebno u radu s mladima prof. dr. sc. Slavko Sakoman iz KB „Sestre milosrdnice“ Zagreb koji je svojim edukativnim tribinama i predavanjima za učenike, učitelje i roditelje dao doprinos u prevenciji ovisnosti među mladima i realizaciji Školskih preventivnih programa u našim školama.  Tribine i predavanje na temu prevencije ovisnosti mladih te Školskih preventivnih programa održale su se 02. studenog za roditelje i učenike VIII. razreda, učitelje osnovnih škola i stručne suradnike te  za pedagoge osnovnih i srednjih škola Istarske županije, a 03. studenog za učenike, roditelje i profesore SŠ,odgajatelje dječjeg vrtića,oš Labinštine, članove Vijeća za komunalnu prevenciju-Tima za mlade,djelatnike Centra za socijalnu skrb,šk.med., i Savjeta mladih. Prof.dr.sc.Slavko Sakoman je svojim ogromnim znanjem i iskustvom, zanimljivošću izlaganja govorio o neizmjernoj važnosti obiteljskog odgoja, ODNOSA između učitelja i djeteta, roditelja i djeteta, čime se stječe povjerenje što je i najbolja prevencija ovisnosti i neprihvatljivih ponašanja. Naglašavao je potrebu shvaćanja različitosti  djece i situacija u kojima odrastaju. Odrasli im moraju biti podrška na putu njihova odrastanja. Zanimljivi su bili susreti s učenicima kada su uz ostalo kroz otoreni razgovor komentirali njihova ponašanja kroz donošenje odluka kada bi došli u situaciju da im bude ponuđeno neko sredstvo ovisnosti.

Pokazao je zadovoljstvo osjećajući da škole i Grad  brinu o mladima.

Školski preventivni programi se duže vrijeme provode u školama pa je podsjetio na 10 važnih točaka provedbe programa prevencije:

1. ŠKOLA KAO MILJE (učenik se u školi mora osjećati ugodno)

2. AFIRMACIJA KARIJERE USPJEŠNOG RODITELJSTVA(roditelji odgovorni za svoju djecu ; roditelj mora biti roditelj-puno LJUBAVI ali )

3. SLOBODNO VRIJEME DJECE I MLADEŽI (obveza roditelja za kontrolu i nadzor u slobodno vrijeme; sloboda DA ali pod nadzorom)

4. SPECIFIČNO OBRAZOVANJE UČENIKA

5. UČENJE ŽIVOTNIH (SOCIJALNIH) VJEŠTINA

6. DISKRETNI PERSONALNI ZAŠTITNI POSTUPAK

7. RAZRED KAO TERAPIJSKA ZAJEDNICA

8. MJERE SEKUNDARNE PREVENCIJE OVISNOSTI

9. SURADNJA ŠKOLE S DRUGIM INSTITUCIJAMA

10. EDUKACIJA PROSVJETNIH DJELATNIKA

ŠPPO- azoo možete pogledati OVDJE

Svojim je tribinama zasigurno pridonio poboljšanju prevencije ovisnosti u našem Gradu, a ako i jedna mlada osoba razmisli prije nego uđe u pakao droge cilj je ostvaren.

Organizatori  Grad Labin-  Labin – Zdravi grad uz podršku Upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu,  Ester Stemberger, voditeljica Školskih preventivnih programa. Zahvaljujemo Riviera Adriji d.d. - podružnica Rabac na sponzorstvu smještaja.