Provedba kampanje Vijeća Europe za zaustavljanje seksualnog zlostavljanja nad djecom

Autor: Administrator , 5. 12. 2011.

U cilju provedbe kampanje, učitelji su sa školskom pedagoginjom i psihologinjom dogovorili provođenje ciljanih aktivnosti na satovima razrednih odjela s učenicima te s roditeljima na roditeljskim sastancima. Cilj kampanje je povećati osviještenost učenika o spolnom nasilju i informiranjem...

Cilj kampanje je povećati osviještenost učenika o spolnom nasilju i informiranjem smanjiti rizik i broj slučajeva spolnog nasilja osiguravajući svim učenicima osnovne informacije o rizicima spolnog iskorištavanja i spolnog nasilja, kao i o načinima kako se zaštititi, prilagodivši ih njihovim razvojnim sposobnostima.

Obitelj, škola i društvo odgovorni su za djecu. Oni moraju pravovremeno zapaziti i prepoznati simptome zlostavljanja, dužni su zaštititi djecu, pružiti im potporu, iskazati skrb i brigu. Obitelj mora smoći snage pa otvoreno, jasno i odlučno razgovarati s osobom koja na bilo koji način zlostavlja dijete. Ako ona ne prihvati dobronamjerna upozorenja i nastavi sa zlostavljanjem, za pomoć se treba obratiti socijalnoj i zdravstvenoj službi, savjetovalištu za djecu, mladež, obitelj i brak koji će poduzeti potrebne mjere zaštite, pomoći djetetu i roditeljima. Učitelji, odgajatelji, liječnici, socijalni djelatnici i drugi stručnjaci koji se profesionalno bave odgojem, zdravljem i zaštitom djece i mladeži, zakonski su i ljudski obvezni prijaviti čak i osnovanu sumnju da je njihovo dijete, odnosno učenik, postalo žrtvom zapuštanja i zlostavljanja. Neizvršavanje te obveze čini ih sudionicima u zlodjelu.

Zlostavljanje djece nije samo pedagoški, socijalni, medicinski i pravni, nego je mnogo širi i dublji društveni problem, koji prešućivanjem i ignoriranjem postaje još kompliciraniji, složeniji i veći, a njegove posljedice delikatnije, štetnije i teže. Zato mu treba pristupati savjesno, stručno, znalački, s punom odgovornošću i ozbiljnošću.

Materijali Vijeća Europe kojima se pritom koristimo i akcijski plan nalaze se na web stranici Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti i mogu se preuzeti ovdje, kao i brošura Zaustavimo seksualno zlostavljanje djece koja se nalazi na stranicama Savjetovališta SOS telefona - Grada Rijeke i može se preuzeti ovdje.