Vrtim zdravi film

Autor: Administrator , 8. 6. 2015.

Došlo je vrijeme kada je jako moderno jesti zdravo, iskušavati nove, neistražene namirnice, hraniti se samoniklim biljem, pripravljati vlastite napitke i slično, no pravo je pitanje kako samo djelić toga usaditi najmlađima? O pravilnoj prehrani se mnogo govori, ali ono što predstavlja problem je ustvari uskladiti načela pravilne prehrane s ovim prebrzim načinom života kakvim svi danas živimo.

Ove se godine naša škola uključila u projekt «Vrtim zdravi film» koji je organizirao Nestle' Adriatic u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i sporta, Agencijom za odgoj i obrazovanje i Hrvatskim školskim sportskim savezom. Projekt se provodio u 63 hrvatske škole, od toga u 3 škole u Istri. Projekt je namijenjen sedmim razredima, a u našoj ga je školi provodila učiteljica Ivana Griparić Fable koja je prošla i edukaciju za provođenje projekta. U prvom polugodištu učenici su slušali četiri bloka predavanja, educirali se o postavkama pravilne prehrane, planiranju prehrane, tijelu i hrani te kako poboljšati prehrambene navike, a dobili su i prigodne majice te brošure sa svim informacijama s predavanja. Učenike se i anketiralo i možemo reći da ima učenika koji su itekako upoznati s novim, zdravim namirnicama, učenika koji se aktivno bave sportom, međutim ono što nas zabrinjava je svakako činjenica da još uvijek ima mnogo učenika koji preskaču najvažniji obrok u danu – doručak, učenika koji često ne pojedu ništa do kraja nastave te na taj način nemaju energije ni snage za obavljanje svih aktivnosti koje ih čekaju u jednom radnom danu.

Ovaj projekt je samo mali dio edukacije koja bi se stalno trebala provoditi kako bi se učenicima ukazalo na važnost pravilne prehrane, zdravih namirnica, tjelovježbe jer  i sami smo svjedoci kako se djeca danas jako malo kreću, često jedu brzu hranu, piju napitke s velikim količinama šećera što i dovodi do zdravstvenih problema i problema pretilosti.