Projekt škole: „Kovari zavajk va srce“

Autor: Hana Šiljan, 1. 4. 2009.

Tijekom veljače i ožujka, povodom Dana rudara koji se obilježava 02.ožujka, u školi „Ivo Lola Ribar“ provodio se projekt „Kovari zavajk va srce“. Cilj projekta je upoznavanje učenika s teškim životom rudara i uvjetima u kojima su radili, s povijesnim i gospodarskim problemima Labinštine te razlozima i posljedicama štrajka rudara 02.03.1921. godine kako bi se učenici senzibilizirali za tu temu te što bolje upoznali prošlost „našega“ kraja.
U projekt je uključen velik broj učitelja i vanjskih suradnika te svi učenici škole.
Mlađi razredi matične i područnih škola obilježili su ovaj projekt kroz integrirane dane.

Područna škola Vinež ovoj je temi posvetila posebnu pažnju od samog početka školske godine kroz projekt „Kovari više ni“. Oni su kroz posjete Raši, Krvovoj placi, razgovore s labinskim rudarima i ostalim gostima upoznali rudarsku prošlost. Na Dan rudara pripremili su veliku priredbu u čast rudara na kojoj su pjevali rudarsku himnu, recitirali i pjevali pjesme posvećene rudarima, pokazali svoje likovne uratke i ispričali gostima o svemu što su kroz projekt naučili.

Povodom Dana rudara, 10. ožujka, proveden je integrirani nastavni dan u PŠ Kature za sve učenike od prvog do četvrtog razreda. Nastavni dan započeo je filmom «Jama», snimanom u labinskom rudniku, da bi se učenici upoznali sa životom rudara. Učenici su se zatim kreativno izrazili kroz likovnu i glazbenu radionicu. Gost dana bio je gospodin Josip Stemberga, ing. rudarstva, koji je zanimljivim izlaganjem učenicima predočio težak život rudara. Učenici su bili vrlo zainteresirani i aktivno su sudjelovali u razgovoru. Gospodina Josipa iznenadili su izvedbom pjesme «Kovari» Adriana Šćulca.

Područna škola Vozilići posjetila je TE Plomin koja je izgrađena zbog bogatstva našeg zavičaja. Bivši rudar Anđelo Boneta djeci je u školi pričao o svojm četverogodišnjem radu u ugljenokopu Tupljak. Posjetili su i Gradski muzej.

Učenici mlađih razreda matične škole i PŠ Vozilići održali su integrirani dan u gradskom muzeju na temu „Rudarenje i rudarska baština“. Pogledali su video projekciju dokumentarnog filma „Sretno“ uz stručna objašnjenja g. Josipa Stemberga. Potom su obišli rudnik u muzeju i upoznali se s rudarskim predmetima i alatima, koje su kasnije, u likovnim radionicama, ugljenim štapićima prenijeli na papir. Njihovi radovi su potakli učenike petih i šestih razreda na literarno stvaralaštvo što je sve rezultiralo prigodnom brošurom. Na satovima engleskog jezika izrađivali su prigodne označivače za knjige s rudarskim motivima te su izrađivali slikovni rječnik. Njihovi uraci, zajedno s materijalima koje su pripremili učenici osmog razreda na satovima engleskog jezika sakupljeni su u drugoj tematskoj brošuri na engleskom jeziku. U suradnji s Gradskom galerijom, 12 je učenika naše škole sudjelovalo u radionicama Ivone Verbanac na temu izrade rudarskog vagoneta u tehnici linoreza. Njihovi radovi, zajedno s radovima učenika iz drugih škola, odštampani su na majicama te su izloženi u Gradskoj galeriji.
Osim likovno-literarnih uradaka, o rudarenju su učenici do kraja ožujka učili kroz nastavu povijesti, fizike, tehničke kulture, geografije, kemije i talijanskog jezika. Sedmaši su posjetili TE Plomin. Učitelji povijesti i tjelesne kulture integrirali su nastavne sadržaje u terensku nastavu u kojoj su učenici osmih razreda obišli lokacije na kojima se rudarilo : Vinež i Podlabin, Krapan i Rašu. Učenici su na tim lokacijama održali satove povijesti kroz prigodne referate. Sedmaši su kroz nastavu povijesti uredili školske panoe s različitim temama: povijest rudarenja u riječi i slici, Labinska republika, najveće rudarske nesreće i posljedice te lik i djelo Giuseppine Martinuzzi. Labinske su pjesnikinje Suzana Mušković i Malvina Mileta u utorak, 24.ožujka kroz književni susret u školskoj knjižnici s učenicima podijelile svoje stihove na ovu temu.
Kratka prezentacija cijelog projekta održala se u matičnoj školi 24.ožujka u popodnevnim satima. Popratila je prigodna priredba u kojoj su učenici recitirali literarne radove, otpjevali pjesme posvećene rudarima na hrvatskom i engleskom jeziku, a posjetitelji su mogli razgledati izložbe u holu škole. Pridružili su nam se i učenici Srednje škole s modnom revijom svečanih rudarskih odijela. Tom su događaju prisustvovali predstavnici roditelja, učenika, gradskih vlasti i medija, Agencije za odgoj i obrazovanje i drugi pozvani gosti.

Ovim bi se putem posebno zahvalili svim učiteljima koji su sudjelovali u ovom projektu i vanjskim suradnicima: Mariji Sergo, Veri Novak, Rini Miletić, Jasni Kuralić, Željku Radeljeviću, Mladenu Zahtili, Josipu Stemberga, Vedranu Kosu, Mladenu Bajramoviću, Boži Glavičiću, Đinu Jelčiću, Anđelu Boneta, Pinu Knapiću, Suzani Mušković, Malvini Mileta, Srednjoj školi Mate Blažina, Holcimu d.o.o. i Gradskoj galeriji Labin.