Vilinskom Istrom, tragom glagoljice

Autor: Hana Šiljan, 7. 5. 2010.

Naš mali izlet započeo je u 8 ujutro. Dan topao, sunčan, baš za ovu našu prigodu. Bilo nas je točno za jedan autobus.Odmah je nastala gužva, naravno oko sjedećih mjesta . Ali, nastavnici su to ubrzo smirili i mogli smo krenuti.Prvo odredište bio nam je Roč. Vožnja je kratko trajala, a u autobusu je, kako na svakom izletu bilo baš zabavno!Slušala se glazba, pričalo se i smijalo, neki su snimali mobitelima, a neki samo uživali u pokretnim slikama.U Roču nas je dočekala vodičkinja koja nas je provela gradićem, ispričala nam brojne zanimljive anegdote i kratku povijest Roča, pokazala nam svaki zanimljiv kutak, a vjerujte, za tako malo mjesto ima ih mnogo!Posjetili smo i malu glagoljašku galeriju u kojoj stoji replika tiskarskoga stroja pa smo mogli vidjeti i kako se to tada radilo. Zanimljivo!

Nakon kratkog odmora, novo odredište – Hum.

Aleja glagoljaša zanimljiva je po skulpturama glagoljskih slova koja se izvrsno uklapaju u predivan okoliš. Uspjeli smo napraviti divne fotografije i opet poslušati zanimljivosti o  nastanku istarskih gradića, Ćirilu i Metodu i njihovim učenicima, simbolici glagoljskih slova i još mnogočemu.

Hum se obiđe za desetak minuta!Uistinu, najmanji grad na svijetu s razlogom.Nakon obilaska kratak odmor pa povratak kući.E, kad bi ovakvih nastavnih dana bilo više…

Ana Verbanac, 7.c

O projektu "Glagoljica"

Kako je to već postala svojevrsna tradicija, i ove je školske godine ostvaren školski projekt  ovoga puta posvećen važnosti i vrijednosti staroga hrvatskoga pisma – glagoljice.

O glagoljici se tako govorilo na satovima hrvatskoga jezika i povijesti, a u okviru programa likovne kulture učenici su dobili zadatak da jedno slovo glagoljice, po izboru, osmisle i ostvare u nekoj od likovnih tehnika. Radova je bilo u velikom broju i bili su maštovito i originalno osmišljeni pa su izloženi u školskom holu kao vrijedan učenički ostvaraj.

Od ostalih zamisli unutar ovoga projekta 28. travnja upriličena je terenska nastava pod nazivom „Vilinskom Istrom, tragom glagoljice“ gdje je 45 učenika (po pet iz svakoga odjeljenja 6., 7., i 8. razreda) uz  učitelje povijesti i hrvatskoga jezika te stručnoga vodiča posjetilo Roč, Hum i Aleju glagoljaša te odslušalo zanimljiva tematska predavanja.

Za Dan škole upriličena je i power-point prezentacija fotografija s tog vrlo zanimljivoga i poučnog izleta te izloženi učenički pismeni radovi o svemu što su tada doživjeli i zanimljivostima koje su doznali.

Jangela Sušac Budimir, učiteljica hrvatskog jezika