Obilježavanja Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: Administrator , 24. 4. 2008.

Tijekom mjeseca listopada u Osnovnoj školi "Ivo Lola Ribar" Labin prigodnim su sadržajima održavani Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje.
U svim područnim školama te u matičnoj školi održane su priredbe koje su bile obilježene recitacijama, igrokazima, plesom i pjesmom. I ove godine priredbe su tradicionalno završile blagoslovom kruha koji su kušali svi prisutni roditelji, učenici i djelatnici Škole. Svojim dolaskom svećenici Željko Zec i Aleksandar Petrović dali su posebno svečano ozračje priredbama. Priredbe su uveličali svojim prisutstvom i predstavnici Grada Labina i Općine Kršan...

Tijekom listopada prigodnim su sadržajima obilježeni Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje.
U svim područnim školama te u matičnoj školi održane su priredbe koje su bile obilježene recitacijama, igrokazima, plesom i pjesmom. I ove godine priredbe su tradicionalno završile blagoslovom kruha koji su kušali svi prisutni roditelji, učenici i djelatnici Škole. Svojim su dolaskom svećenici Željko Zec i Aleksandar Petrović dali posebno svečano ozračje priredbama. Priredbe su uveličali svojim prisustvom i predstavnici Grada Labina i Općine Kršan.
Osim priredbi, učenici su sa svojim učiteljicama sudjelovali u mnogim zanimljivim aktivnostima.
Učenici matične škole  prikupljali  su  i  donosili  u  školu  razne  plodove  (voće, povrće, žitarice, gljive, ljekovito i  začinsko  bilje) i  upriličili izložbu. Posebna  je pozornost  posvećena ekološki zdravoj hrani i važnosti zdrave  prehrane. Učenici 1. i 2.razreda posjetili su labinsku pekaru "Jedinstvo". Tamo  su  upoznati  s nastajanjem  kruha (od zrna do  kruha).  A zanimanjem su pratili cijeli postupak od prosijavanja brašna, miješanja u  velikim posudama, oblikovanja do  pečenja.Doznali su i kako se zbrinjavaju ostaci kruha. I ovom prilikom zahvaljujemo djelatnicima  pekare koji su učenike počastili slasnim kolačima. Sljedećeg su se dana učenici  po uzoru na prave pekare okušali u oblikovanju tijesta. Svoje radove izložili su  u holu Škole,a na temu Dani  kruha priredili izložbu likovnih i literarnih radova.
Učenici 3. razreda Područne škole Kature posjetili su maslinik Olea u Fažani. Brali su  masline i degustirali ulje, a u uljari u Vodnjanu vidjeli su kako od maslina nastaje maslinovo ulje. Učenici prvih razreda posjetili su pekaru u Kršanu u kojoj su vidjeli kako nastaje kruh, a potom su posjetili mlin u Pazinu gdje su upoznali razne vrste žitarica i kako od njih nastaje brašno. Učenici produženog boravka umijesili su tijesto i iz njega oblikovali slova i razne oblike.
Obilježavanje Dana kruha i plodova zemlje u Područnoj školi Vinež ove je godine bilo posvećeno maslini. Učenici su zajedno s roditeljima i uz pomoć svojih učiteljica priredili pravu gozbu. Posjetitelji su već tijekom jutra mogli kušati različite slastice od masline (namaz od maslina, pohane masline, kruh s maslinama). Na temu masline izloženi su likovni radovi u hodnicima Škole, a plod sa zlatnim uljem bio je glavni motiv i u recitacijama koje su pripremili i izveli učenici. Roditelji su posadili "Maslinu mira" u blizini "Drva mira" koje su njihova  djeca za Svjetski dan mira posadila ispred ulaza u školu. Feštu od sladoleda priredio im je "Pingo" iz Rapca, repeta do mile volje a trbuščići maleni. Hvala braći Štucin!
            Učenici Područne škole Vozilići Dane kruha i plodova zemlje obilježili su integriranim danom na temu Gonamo i kuhamo po domoće. U goste su pozvali posebnu gošću, gospođu Eleonoru Bučić, stručnjakinju za pripremu plominskih krafa. Ona je uz školsku kuharicu Milku i uz pomoć učenika pripremila plominske krafe, kroštule i fuže. Fuže su učenici s užitkom pojeli za marendu. Istoga su dana na satu hrvatskog jezika čitali i recitirali pjesme na čakavici i cakavici