Učenici 6.a posjetili Centar Liče Faraguna

Autor: Hana Šiljan, 14. 2. 2011.

Učenici 6. a razreda osnovne škole „Ivo Lola Ribar“ zajedno s razrednicom Katijom Tefik – Baćac u petak 11.2.2011. posjetili su Centar „Liče Faraguna“ u Labinu u sklopu planirane aktivnosti „Budimo prijatelji“.

Na satovima razrednika razgovaralo se  o temama i aktivnostima koje bi se mogle realizirati, te želja je bila  izaći iz okvira  male  zajednice (razreda) u širu zajednicu kao priprema za svakodnevni život. Cilj ove aktivnosti bio je integracija učenika 6. a razreda i učenika Centra, tj. djece s teškoćama u razvoju, druženje djece, rad na zajedničkom projektu, navođenje  učenika na uočavanje potreba djece s teškoćama u razvoju bez predrasuda, te afirmacija pozitivnih vrijednosti, kao i razvijanje socijalne svijesti, suosjećanja, razumijevanja i tolerancije među učenicima. Razrednica je učenicima pokušala približiti značenje riječi djece s poteškoćama u razvoju kroz razne primjere i kroz  osobna iskustva u radu s takvom skupinom djece.

Svi učenici razreda sudjelovali su u  programu na različite načine. Svaki je učenik dao dio sebe u ovoj aktivnosti i s velikim oduševljenjem i iskrenošću napravio svoj dio posla. Učenici 6. a razreda pripremili su kratak program koji se sastojao od:  šaljivog i prigodnog igrokaza „Maskenbalske šale“, plesne točke koju su osmislile i izvele djevojčice 6. a razreda, sviranja instrumenata (klavijatura, gitara, harmonika), te su se svi pridružili pjesmi i plesu. Učenike Centra posebno su razveselili  prigodni pokloni (košara s slatkišima, čestitka) , a  najviše su ih razveselile maske za igrokaz koje su učenici sami izradili i poklonili masku za svakog učenika. Djelatnici i učenici Centra pripremili su  srca u koja su učenici 6. a razreda upisali svoja imena te ih stavili na „stablo prijateljstva“ kao trajnu uspomenu. Uslijedilo je druženje na školskom dvorištu uz puštanje napuhanih balona, kao simbol slobode i prijateljstva (no nisu uspjeli odletjeti, pa su baloni pronašli svoje mjesto u  učionicama).  Druženje je završilo zajedničkom zakuskom, a zatim su  se sa učenicima Centra  prošetali veselim i  oslikanim hodnicima škole, te radoznalo zavirivali u učionice.

Uz  pomoć  i podršku  ravnatelja i  stručnih suradnika škole „Ivo Lola Ribar“, roditelja i učenika 6. a razreda, razrednice Katije T.-B.,  te ravnateljice, djelatnika  i učenika Centra „Liče Faraguna“ realizirana je planirana  aktivnost, te je želja svih ponovni susret i nastavak suradnje.

Učenici 6. a razreda puni pozitivnih dojmova, s osmjehom na licu , pokazali su svoju dobrotu, veselje, iskrenost, razumijevanje i obećali ponovni dolazak i druženje. Bogatiji su za jedno novo iskustvo i upoznali su nove prijatelje.