Kako smo obilježili 90. obljetnicu Labinske republike u našoj školi

Autor: Hana Šiljan, 4. 3. 2011.

Povodom 90.obljetnice Labinske republike u našoj se školi odvijao cijeli niz aktivnosti. Aktivnosti su provodile učiteljice i učitelji razredne i predmetne nastave uz podršku školske psihologinje i pedagoginje te ravnatelja škole. Svi učenici razredne nastave te učenici 5. i 6.razreda bojali su rudarske zastavice i ...

(Galeriju slika možete pogledati OVDJE)

Svi učenici razredne nastave te učenici 5. i 6.razreda bojali su rudarske zastavice i izradili svoje vlastite bedževe. Njih su nosili na Dan rudara 02.ožujka 2011.g. Na satovima razrednika razgovarali su o rudarskim obilježjima (pozdrav „Sretno“, čekić i dlijeto, svečanost „Skok preko kože“, rudarska sigurnostna svjetiljka, svečano odijelo, rudarska himna, rudarska zastava i Sv. Barbara kao zaštitnica rudara).

Učenici PŠ Vinež već su tradicionalno popratili prigodnim programom svečanu komemoraciju na Vinežu. Učenici četvrtih razreda PŠ Kature odgledali su prezentaciju na temu Labinska republika - Karvova placa koja ih je zaintrigirala te su postavljali puno pitanja. Zaključili su da su oni jedna od posljednjih generacija koje u svojim obiteljima imaju živuće rudare te bi ih se trebalo češće sjetiti i više o tome pričati. Održana je i likovna radionica u kojoj su učenici bili podijeljeni u grupama te su crtali rudarsku svjetiljku i vagonet (bač) , izrađivali od kolaža rudarsku uniformu, a od glinamola rudarsku zastavu i ukrasnu dugmad za rudarsko odijelo.

Polaznici produženog boravka u matičnoj školi ugljenom su crtali likovne radove na teme: rudarsko lice, rudarska lampa, čekić te uredili svoj mali pano. Učionicu su zamračili i pretvorili u kino te su odgledali projekcije dokumentarnih filmova: «Izgradnja Raše za 547 dana», «Sretan vam Dan rudara» i «Rudnik Labin». Učenici su bili oduševljeni gledajući kako je nekad izgledala Raša, činjenicama da je imala svoj hotel, olimpijski bazen i restoran. Pričali su o labinskom rudniku i zamišljali što se sve nalazi «ispod» njih. Poslušali su pjesmu «Kovari» Adriana Šćulca, a učenici 3.razreda otpjevali su im rudarsku himnu.

Predstavnice Vijeća mladih prezentirale su svoj uradak na temu «Rudarenje na Labinštini» učenicima 3. i 4. razreda matične škole, učenicima PŠ Vinež, sedmašima i osmašima. Svoju su prezentaciju predstavile na 15.tematskoj sjednici Gradskog vijeća mladih Grada Labina 03.ožujka 2011. u Mramornoj dvorani. Podržali su ih ostali predstavnici Vijeća mladih, predstavnici Vijeća učenika, Vijeća roditelja i Školskog odbora naše škole.

Učenici 7.c razreda obradili su motive rudarskog života u djelima labinskih književnica Malvine Milete i Suzane Mušković i izradili prigodne plakate. Učenici osmih razreda izradili su referate na temu «Društvena i politička zbivanja 1921.g.» te «Industrijska i graditeljska baština Labinštine vezana uz rudarenje» te su s učiteljem povijesti uredili pano u hodniku škole. Svoje će radove prezentirati na terenskoj nastavi na lokalitetima: Krvova placa (Vinež) - Pjacal (Labin) - Trg labinskih rudara – Krapan - Raša. Terenska nastava se trebala odviti na Dan rudara 02.ožujka 2011. ali je odgođena zbog neprikladnih vremenskih uvjeta za pješačenje. Dio učenika naše škole posjetio je i Mramornu dvoranu 03.ožujka tijekom Dana otvorenih vrata Mramorne dvorane.