Infokup 2011.

Autor: Hana Šiljan, 20. 4. 2011.

Državno natjecanje iz informatike za učenike osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske pod novim nazivom Infokup 2011. održalo se u Rapcu od 17. do 20. travnja 2011.godine. Osnovna škola «Ivo Lola Ribar» Labin u suradnji sa gđom. Željkom Knezović, višom savjetnicom za informatiku iz Agencije za odgoj i obrazovanje, bila je domaćin ovog jubilarnog, dvadesetog natjecanja na kojem je sudjelovalo oko 240 učenika i njihovih mentora. Za sve sudionike i goste upriličila je, u nedjelju 17.travnja, u kavani Hotela Girandella, svečanu priredbu povodom otvaranja natjecanja. U suradnji s Gradom Labinom goste su dočekali uz istarske poslastice (hroštule, blinci, suhe smokve) i zvukove tradicionalne glazbe (meh). Na početku priredbe nazočne je pozdravio ravnatelj škole Miro Alilović koji je ukratko predstavio rad škole i povijest Labinštine te naglasio značaj ovog natjecanja i informatike uopće. Nakon ravnatelja nazočne su toplo pozdravili i g. Bruno Hrvatin, pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Labina, gđa. Patricija Smoljan, pročelnica Županijskog Upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu, g. Ante Markotić, predsjednik Hrvatske zajednice tehničke kulture, gđa. Zlatka Markučič, predsjednica Državnog povjerenstva za natjecanje iz informatike i g.Vinko Filipović, ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje. Priredbom su učenici škole predstavili dašak našeg lijepog istarskog kraja i oduševili nazočne recitacijama na čakovskom, narodnim plesom – balunom, nastupom školskog zbora i solistica te glazbenim ugođajem na harmonici. Infokup 2011. svečano je proglasio otvorenim jedan od najboljih učenika škole, Luka Paliska nakon prezentacije službenog promo videa natjecanja.

Škola je u suradnji s Gradskim muzejom Labin za sudionike natjecanja organizala posjet gradskom muzeju te razgled starogradske jezgre. U suradnji s Turističkom zajednicom Grada Labina svim sudionicima i njihovim mentorima podijeljen je promidžbeni materijal Grada Labina i Rapca. Učenici starijih razreda OŠ «Ivo Lola Ribar» nazočili su prezentaciji softwerskih radova koja se održala u utorak poslijepodne na kojoj su mogli vidjeti kreativne uratke svojih vršnjaka, sudionika natjecanja koji su ih inspirirali da se aktivnije uključe u izbornu nastavu informatike.

Natjecanje je završilo u srijedu svečanim proglašenjem najuspješnijih natjecatelja kojima su podijeljene medalje i prigodni pokloni koje je osigurala škola domaćin.

Popis najuspješnijih i snimke svečanog otvaranja dostupni su na službenoj web stranici Infokupa 2011. http://www.infokup.hr/