Obilježili smo Tjedan mobilnosti

Autor: Administrator , 5. 10. 2011.

U četvrtak, 22. rujna, u sklopu aktivnosti posvećenih obilježavanju Europskog tjedna mobilnosti, učenici OŠ „Ivo Lola Ribar“ Labin u pratnji učitelja pješačili su na razne lokacije...

Učenici mlađih razreda Matične škole su na Trgu labinskih rudara , pred školom, crtali neobična vozila kojima bi mogli dolaziti u školu , a da ne zagađuju okoliš ( kočija, automobil s krilima , leteći tanjur , solarna vozila , …).  Natjecali su se u štafetnim igrama sa i bez pomagala te se podsjetili nekih starih već zaboravljenih igara.                                                                                                              «Taj je dan trg bio samo naš. Već sutradan  automobili su zavladali njime, a mi smo zaobilazeći ih opet zaigrali malo drugačije igre.»

Po gradu  su prošetali učenici i učiteljice PŠ  Kature te se nakratko susreli  i  družili  s  učenicima  matične  škole. Pješačenjem  su  pokazali  da  treba  razvijati svijest za   zaštitu  okoliša , zdravlje  i  kvalitetu  života. Nakon  povratka  u  školu ,učenici  su  radili  prigodne  plakate  na temu  „ dan  bez  automobila“.

S ciljem razvijanja ekološke svijesti, učenici petih razreda OŠ «Ivo Lola Ribar», njih sedamdesetak, s razrednicama su posjetili reciklažno dvorište na Starcima i balirnicu na Pjacalu. U reciklažnom dvorištu su se upoznali s načinom razvrstavanja iskoristivog otpada koji se sakuplja odvojeno od ostalog komunalnog otpada te se na taj način iskorištava za daljnju preradu. U balirnici su saznali i vidjeli na koji način se otpad balira u specijalnom uređaju.

Učenici šestih razreda su se u pratnji učitelja i ravnatelja spustili trim stazom do Rapca. Na terenima Maslinice susreli su se s učenicima šestih razreda OŠ Matije Vlačića.i prema interesu zaigrali nogomet, rukomet, badminton te ostale sportske igre. Proveli su veselo i ugodno jutro družeći se s vršnjacima iz druge škole

Sedmaše su pratile učiteljice na pješačenju do Ripende, točnije gradine Kunci gdje im je kustos Gradskog muzeja, gospodin Vedran Kos održao zanimljivo i poučno predavanje o toj arheološkoj lokaciji. Nakon pažljivo odslušanog predavanja i kratkog predaha u prekrasnoj prirodi, sedmaši su se vratili svakodnevnim školskim aktivnostima bogatiji za još jedno vrijedno iskustvo

Institucije grada Labina i Policijsku postaju Labin posjetili su osmaši u pratnji učitelja. Zahvaljujući domaćinima učenici, pred kojima je ubrzo izbor zanimanja, imali su priliku saznati o organima i tijelima državne uprave i lokalne samouprave, o zanimanjima ili profilima struka koje su potrebite za obavljanje navedenih poslova.  Učenici su saznali koje poslove obavljaju naši policajci, kako se postaje policajac i s čime se, u provođenju zakona, susreću.

Učenici i djelatnici PŠ Vinež 19. rujna prošetali su mjestom promatrajući i učeći o mobilnosti. Alternativna mobilnost kao ovogodišnja središnja tema bila je tema i likovnog izražavanja kredom na igralište škole nakon šetnje.

Tjedan mobilnosti u PŠ Vozilići obilježen je pješačenjem u Plomin luku. Po dolasku u Plomin luku učenici su se poigrali na plaži i nogometnom igralištu.

Sve aktivnosti su popraćene slikama koje možete pogledati OVDJE.