Započeo Projekt "Zaštita zubi"

Autor: Administrator , 9. 11. 2011.

U suradnji OŠ “Ivo Lola Ribar“ Labin, projekta Labin - Zdravi grad uz voditeljicu dr. Boženu Vutuc Franković i tvrtke Apolonia d.o.o. iz Labina, započeo je Projekt zaštite zubi. U projekt su uključeni učenici prvih i šestih razreda, te učenici produženog boravka  matične škole,  PŠ Kature i  PŠ Vinež, kao i učenici  PŠ Vozilići, a s ciljem očuvanja oralnog zdravlja djece.

Dr. dent. med. Ana Dušati iz tvrtke Apolonia d.o.o. je uz stomatologinju Dr. Boženu Vutuc Franković posjetila matičnu školu (24.10.), PŠ Kature (17.10.), PŠ Vinež (24.10.) i PŠ Vozilići (31.10.), te na modelu zubi demonstrirala djeci produženog boravka pravilno četkanje, podsjećajući ih na obvezu pranja i četkanja zubi sa svrhom očuvanja zubi, a time i zdravlja općenito. Razgovaralo se i o pravilnoj prehrani te mjesečnom premazivanju zubi „Elmex-tekućinom“ (fluoridacija zuba Elmex gelom) kao dobrom prevencijom zubnog karijesa. Uz knjižice „Zdravi zubi“ i „Moji zubi“  koje su djeca dobila kod pregleda za upis u 1. razred, a neki i u vrtiću, učiteljice će educirati učenike o važnosti pranja zubi kao osnovnoj higijenskoj navici. Učenici produženog boravka će nakon ručka četkati zube uz nadzor svojih učiteljica. Prikupiti će se podaci o djeci koja su stomatološki pregledana, a za onu djecu koja to nisu, biti će poticaj roditeljima da to i učine.

U pripremi su roditeljski sastanci sa stručnim predavanjima doktora stomatologije „Pravilna prehrana“ i „Higijena zubi“ s ciljem uključivanja roditelja u program na način da potiču četkanje zubi, odlaze prema potrebi s djecom stomatologu, vode brigu o zdravoj prehrani i sl. Cilj je podizanje razine zdravstvene svijesti kod roditelja i svih sudionika odgojno - obrazovnog procesa. Školski  jelovnik  je usmjeren ka zdravoj prehrani  uz dosta povrća i voća, osobito jabuka („čistača zubi“), kao i konzumaciji dovoljnih količina vode, mlijeka i jogurta.

Učenici prvih razreda i njihovi roditelji biti će educirani o pravilnom četkanju zubi i pravilnoj prehrani, te će se dalje pratiti obzirom da su  bili uključeni u taj projekt u dječjem vrtiću. Učenici šestih razreda obaviti će stomatološke sistematske preglede pri Domu zdravlja Labin.

Tvrtka Apolonia d.o.o. osigurala je učenicima besplatne čaše, četkice i paste za zube, a za učitelje, stručnu i administrativnu službu, spremačice, kućne majstore i kuharice četkice i paste za zube, kako bi zajedničkim snagama i primjerom odraslih aktivno podržali program.

Projektom „Zaštita zubi“ pokazuje se stalna briga o zdravlju naše djece.

Pedagoginja škole: Ester Stemberger