Mjesec oralnog zdravlja (12. rujan – 12. listopad)

Autor: Administrator , 14. 11. 2014.

Obilježili smo Mjesec oralnog zdravlja (12.rujan – 12.listopad 2014.) raznim aktivnostima i edukacijama.

Učenici produženog boravka u matičnoj su školi obilježili Svjetski dan oralnog zdravlja. Projekt je bio usmjeren na razvijanje svijesti o važnosti oralnoga zdravlja te promicanju njegova poboljšanja. Obratila se posebna pozornost važnosti uloge oralnog zdravlja u kvaliteti općega zdravlja. Ovogodišnji Svjetski dan zdravlja posvećen je temi Vratimo osmijeh na naša lica. Učiteljica je održala kratko predavanje o važnosti oralne higijene, nastanku bolesti te posljedicama do kojih dovodi neredovito pranje zuba i neredoviti posjeti stomatologu. Učenici su aktivno sudjelovali, postavljali pitanja, te podijelili vlastita ...

Učenici su aktivno sudjelovali, postavljali pitanja, te podijelili vlastita iskustva o odlascima stomatologu i higijeni zuba. Učenici su crtali i bojali, kako su ih sami prozvali, «vesele zubiće», te napisali vlastitu poruku o važnosti higijene zuba, te zdravog i lijepog osmijeha. Također su izradili veliki osmijeh pomoću hamer papira, flomastera i bijele vate. Izvršena je i kontrola ormarića s četkicama i pastama za zube, koje učenici svakodnevno koriste nakon ručka u produženom boravku. Učenički radovi izvješeni su u školskoj kuhinji na panou produženog boravka.

Koliko je važno brinuti o oralnoj higijeni u cilju prevencije dentalnih tegoba, saznali su učenici 8.a razreda na satu talijanskog jezika pripremajući plakat. Bila je to prilika da popričaju i o njihovoj ishrani koja je pored redovite oralne higijene drugi važni element u očuvanju zdravlja zubi i cijelog organizma. U razgovoru nisu izostavili ni važnost redovitog odlaska stomatologu a na plakatu su svakako htjeli prikazati što se događa u slučaju kad u našem životu izostanu navedene upute za očuvanje zdravlja zubi.

Učenici produženog boravka PŠ „Kature“ početkom školske godine donijeli su svoje četkice za zube kako bi mogli nakon ručka četkati zubiće da budu što zdraviji i blistaviji.

Ponovili su o važnosti redovitog i pravilnog pranja zubi i zdravoj hrani za zubiće.

Na modelu su vježbali kako treba pravilno prati zube,  uredili su ormarić u kojem drže pribor za higijenu zubi, te su na likovnom izrađivali „Vesele zubiće“ od kolaž papira.

Na produženom boravku u PŠ Vinež provodi se radionica oralne higijene po nazivom: Zašto moram paziti svoje zube? Radionica je podijeljena u više dana.

Prvi su dan odgledali dokumentarnu emisiju: Stomatolog u vašem domu, te razgovarali o istoj. Drugog dana djeca su izradila zubala od glinamola, što ih je posebno veselilo.

Trećeg dana djeca su izradila plakat: Zdravi zubi za zdrav život, na kojem su slikovno i pismeno obuhvatili, istaknuli savjete kako sačuvati zdravlje i ljepotu zubi.

Četvrtog dana učenici su sami priredili malu radionicu, igrokaz, prezentaciju o zubima, problemima koji se pojavljuju kod djece te kako ih spriječiti pravilnom njegom. Ističe se važnost svakodnevne njege, pravilne prehrane i redovite stomatološke kontrole.

Naglasak je stavljen na redovito pranje zubi, najbolje nakon svakog obroka, a najmanje dva puta dnevno, poslije doručka i prije odlaska na spavanje kako bi bili zdravi i blistavo bijeli.

Potrebno je istaknuti kako djeca u produženom boravku svakodnevno četkaju zube nakon objeda, što ih posebno veseli!

PŠ Vozilići provodi projekt "Zaštita zubi". Učenici su stekli naviku redovitog četkanja zubi nakon doručka. Na satovima razrednika, uz pisane i slikovne materijale, te vrlo zanimljiv i edukativan CD (zaštita zubi) sa učenicima su učiteljice provodile radionice. Na radionicama su učenici  uz igru i razgovor učili o održavanju higijene usne šupljine, zdravoj prehrani, te sve to objedinili i pokazali na  plakatima (Zaštita zubi) koje su  sami osmislili i izradili. Ti plakati sada krase zidove  škole i stalno podsjećaju na važnost zdravih i lijepih zubi.

Galeriju svih fotografija pogledajte OVDJE.

Širom svijeta, karijes je najčešća kronična bolest, od koje u nekom od svojih oblika, pati više od 90% svjetske populacije. Posebno zahvaća djecu, a za posljedicu ima vrlo negativan utjecaj na kvalitetu života i ritam dnevnih aktivnosti. Istaknuto je kako se zubne bolesti vrlo lako sprječavaju, pa time otklanja nepotrebna patnja, bol i izostanci iz škole. Redovito poučavanje o oralnoj higijeni, redovit posjet stomatologu, te svakodnevna oralna higijena rezultira vrlo učinkovitim i jeftinim rješenjima u sprječavanju nastanka bolesti.