U novouređenoj Gradskoj vijećnici održana sjednica Gradskog vijeća mladih

Autor: Ivana Griparić Fable, 2. 5. 2024.

U ponedjeljak, 29.travnja u novouređenoj Vijećnici Grada Labina održana je sjednica Gradskog vijeća mladih. Tema sjednice bila je „Izazovi odrastanja djece i mladih“. Sjednica je započela aktualnim satom u kojem su mladi vijećnici postavljali gradonačelniku Valteru Glavičiću pitanja na koja je odgovorio ili  sam gradonačelnik ili pročelnici. Pitanja su se ticala obnove cesta, autobusnih stanica, uvođenjem novih smjerova u Srednju školu Mate Blažine Labin i dr. Mladi vijećnici zadovoljni su odgovorima koje su dobili. Velika nam je čast što je u izboru za novog potpredsjednika Gradskog vijeća mladih izabrana naša Leonarda Peteani, učenica šestog razreda. Čestitke, Leonarda! Učenici triju škola su predstavljali svoje prezentacije, provodili su ankete među svojim učenicima o izazovima s kojima se susreću, potkrijepili temu skečevima ili videozapisima i na kraju svi došli do istog zaključka, a to je da je danas više nego ikada važno raditi na jačanju mentalnog zdravlja mladih, omogućiti im stručnu pomoć, aktivnosti na koje će usmjeriti svoje slobodno vrijeme, prostore u kojima se mogu družiti. Digitalno doba stavlja pred njih velike zamke i zato je jako važno s njima puno razgovarati i ne zatvarati oči pred problemima s kojima se susreću. Učenici naše škole anketom su pokazali kako ih najviše muče školske obaveze i nedostatak slobodnog vremena, a jako su zadovoljni svojim društvom i fizičkim izgledom. Od stresa se najviše opuštaju spavanjem, slušanjem glazbe, crtanjem, druženjem s prijateljima ili kućnim ljubimcima, a naša im je psihologinja savjetovala da vode računa da dovoljno spavaju, pravilno se hrane, dobro organiziraju svoje vrijeme da se stignu dovoljno družiti i baviti aktivnostima koje ih vesele, što je jako važno za jačanje mentalnog zdravlja.

Gradsko vijeće mladih postoji više od 20 godina u Labinu u sve tri škole, redovito se bave gorućim pitanjima vezanim uz život mladih kroz sjednice i projekte. Gradsko vijeće mladih je aktivnost kojom mladi imaju priliku aktivno djelovati u lokalnoj zajednici i šire, lani je projekt Pružimo podršku danas za bolji svijet sutra dobio nagradu Foruma za slobodu odgoja, a ove godine provodimo projekt Mali veliki govornici kojim ćemo jačati vještinu javnog nastupa djece  i mladih.

Prezentaciju naše škole na sjednici možete pogledati  OVDJE